Új tanszéki publikáció a körforgásos gazdasági modell városi érvényesítéséről a NiCE projekt partnereivel

Megjelent Dr. Szabó Mariann és Csigéné Dr. Nagypál Noémi kollégáink német és olasz kollégákkal (Jan Gimkiewicz, Szövetségi Környezetvédelmi Ügynökség – Németország; Francesca Cappellaro & Carolina Innella, Italian National Agency for New Technologies, Energy and Sustainable Economic Development, nemzeti hatóság - Olaszország) közös kutatási cikke ’Transition to Circular Economy of Urban Areas and Communities with Special Attention to Lifestyles’ (A városi területek és közösségek körforgásos gazdaságára való áttérés, különös tekintettel az életmódra) a Q2-es besorolású Discover Sustainability folyóirat ’Transformative Knowledge for Urban Sustainability: Envisioning, Entabling, and Realizing Change under the New European Bauhaus’ című gyűjtemény részeként a Springer Nature kiadónál.

A cikk bemutatja, hogy a városok fontos csomópontjai a fogyasztásnak és a közszolgáltatásoknak, de az emberek, intézmények és vállalkozások közötti áru- és eszmecserének is. Az ENSZ 12. fenntartható fejlesztési cél érvényesítésével kapcsolatban megállapítható, hogy a városokban a fenntartható fogyasztást és termelést támogatja a körforgásos gazdaság előmozdítása. Bár egyre több az olyan kezdeményezés és vállalkozás, amely a körforgásos gazdaság elvei szerint működik, ez nem garantálja a körforgásos életmód terjedését az egész társadalomban. Emellett a figyelemfelkeltő tevékenységek és a fogyasztók viselkedési mintáinak megváltoztatására irányuló intézkedések hatásai is részleges eredményeket érnek el, ha az emberek nem találnak elegendő ajánlatot a fenntartható fogyasztásra.

A kutatócsoport három városban: Bologna, Olaszország; Budapest, Magyarország és Würzburg, Németország összesen 101 jó példát gyűjtött össze és elemzett annak érdekében, hogy feltárják, milyen szolgáltatások, tevékenységek segítik a fenntartható fogyasztás érvényesítését. Az eredmények azt mutatják, hogy a vizsgált városokban különös figyelmet fordítanak a lakosság viselkedési mintáinak kialakítására. Ebben az összefüggésben a Living Lab megközelítés, mint a közösségi szerepvállalás és figyelemfelkeltés speciális formája, nagy jelentőséggel bír a körkörös életmód elősegítésében.

A cikk a következő linken érhető el: https://link.springer.com/article/10.1007/s43621-024-00726-0