Interreg CENTRAL EUROPE NiCE projekt pilot akció blog, 6. rész - Egyetemi Living Lab a BME-n: a körforgásos üzleti innováció előmozdítása

A BME Környezetgazdaságtan és Fenntartható Fejlődés Tanszék Interreg CENTRAL EUROPE NiCE projekthez kapcsolódó „Co-creation for more circular cities at the Budapest University of Technology and Economics” pilot akció megvalósítása, 6. rész: Egyetemi Living Lab a BME-n: a körforgásos üzleti innováció előmozdítása

A NiCE projekt keretében a BME Környezetgazdaságtan és Fenntartható Fejlődés Tanszék az olasz Italian National Agency for New Technologies, Energy and Sustainable Economic Development (ENEA) nemzeti hatósággal közösen dolgozik olyan megoldások fejlesztésén, amelyek elősegítik, hogy a fogyasztók beépítsék a körforgásos gazdaság alapelveit mindennapjaikba. A közös munka részeként a tanszék különböző workshopokat hirdetett meg az elmúlt egy évben (Kutatók Éjszakája 2024; Gazdaság- és Társadalomtudományi Kar (GTK) Intenzív Kurzus), illetve ehhez szorosan kapcsolódik a 2024/2025 tavaszi félévre meghirdetett Fenntartható Üzleti Modellezési Gyakorlatok kurzus, ahol az energetikai mérnök, környezetmérnök, műszaki menedzser, valamint vezetés és szervezés szakos hallgatókból álló munkacsoportok különböző vállalkozásokkal dolgozhatnak együtt.

A partnerek helyszíni látogatásait és a BME pilot peer review értékelését követően a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) Fenntartható Üzleti Modellezési Gyakorlatok kurzusához kapcsolódó Urban Living Lab (ULL) programsorozat heti rendszerességgel folytatódott a félév során. A hallgatói csoportok ez idő alatt a körforgásos életmód szélesebb körű elterjesztésére tettek javaslatokat a vállalati partnerek üzleti modelljeinek innovációján keresztül.

A program tematikus living lab alkalmakból, együttműködésen alapuló műhelymunkákból (co-creative workshops), valamint csoportos prezentációkból állt. A három tematikus alkalom az alábbi témákat ölelte fel:

  1. Üzleti modellezés és fenntartható erőforrás-gazdálkodás, különös tekintettel a víztakarékosságra;
  2. Üzlet és klímaváltozás kapcsolata;
  3. A fenntartható üzleti modellek korlátjai és jövője.

A félidős együttműködési workshopra április 1-jén került sor, ahol a hallgatók bemutatták a vállalati partnerek számára készült vázlatos üzleti modell vásznakat, és meghatározták azokat a fenntarthatósági kihívásokat, amelyekre a félév második felében megoldási javaslatokat fókuszálni terveztek.

A záró prezentációkra május 20-án került sor, az előző heti, záró co-creative workshop alkalmat követően.

A záró University Living Lab eseményre 2025. június 4-én került sor, amely a „Co-creation for more circular cities at the Budapest University of Technology and Economics” című pilotprogram része volt a BME-n. Az eseményen részt vettek a Helyi Érdekelt Felek Testületének tagjai, a hallgatók, valamint a BME NiCE projektcsapata is. A záró alkalom valódi ünnepe volt az elmúlt hónapok közös munkájának.

A vállalati partnerek és a hallgatók egyaránt hangsúlyozták, hogy az ULL módszertan jelentős értéket képvisel, különösen a körforgásos átmenethez szükséges készségek fejlesztése, valamint a fenntartható fogyasztás irányába mutató magatartásváltozás elősegítése terén. A hallgatók nagyra értékelték az alaposan megtervezett foglalkozásokat, különösen a tudományos workshopokat a fenntartható vízgazdálkodásról, az üzlet és klímaváltozás összefüggéseiről, valamint a körforgásos elemeket is tartalmazó üzleti modellek kidolgozását.