Interreg CENTRAL EUROPE NiCE projekt pilot akció blog, 3. rész – Pilot projekt indítása a Tanszék fennállását ünneplő konferencián

A BME Környezetgazdaságtan és Fenntartható Fejlődés Tanszék Interreg CENTRAL EUROPE NiCE projekthez kapcsolódó „Co-creation for more circular cities at the Budapest University of Technology and Economics” pilot akció megvalósítása, 3. rész

2024. november 8-án egész napos rendezvény keretében ünnepelte alapításának 35. évfordulóját a Környezetgazdaságtan és Fenntartható Fejlődés Tanszék. 2024-ben többszörös évfordulót ünneplünk, hiszen a Tanszék elődje 35 éve kezdte meg működését, 20 éve vagyunk tagjai az Európai Uniónak, mesterképzésünkre – a regionális és környezeti gazdaságtan képzésre – pedig 15 éve iratkoztak be az első hallgatók. A rendezvény céljai között szerepelt áttekinteni a Tanszék eddigi történetét, eredményeit, jelenlegi tevékenységét és lehetőségeit, kitérve a képzésekre, tehetséggondozásra, hazai és nemzetközi kutatási projektekre.

 

A meghívottak köre kiterjedt volt hallgatóinkra, a Tanszéken végzett PhD hallgatókra, egykori kollégáinkra, valamint szakmai partnereinkre. Az évforduló alkalmából egy tanulmánykötet is készült, amelyet hivatalosan rendezvényünkön mutattunk be. A kötet négy témakörben — a fenntarthatóság gazdasági és társadalmi vonatkozásai, környezetmenedzsment, fenntartható fogyasztás, valamint regionális fenntarthatósági kutatások — összesen 15 tanulmányt foglal magában, amelyek közül kettő a NiCE projekthez kapcsolódik.

 

Az eseményen Dr. Szabó Mariann egyetemi adjunktus, általános tanszékvezető-helyettes, a NiCE Interreg Central Europe projekt tanszéki tudományos koordinátora „A körforgásos gazdaság életmóddal összefüggő területei – BME Pilot projekt indítása” címmel adott elő. Az előadás bemutatta a projekt célját, a partnerség kereteit és a különböző tevékenységeket, amelyek a körforgásos gazdaság fogyasztással összefüggő területeinek városi terekben történő erősítését szolgálják, köztük a Tanszék Pilot akcióját is. A projekt keretében a BME Környezetgazdaságtan és Fenntartható Fejlődés Tanszék az olaszországi Italian National Agency for New Technologies, Energy and Sustainable Economic Development nemzeti hatósággal közösen dolgozik olyan megoldások fejlesztésén, amelyek elősegítik, hogy a fogyasztók beépítsék a körforgásos gazdaság alapelveit mindennapjaikba. Ennek keretében a Tanszék különböző workshopokat hirdetett meg (Kutatók Éjszakája 2024; Gazdaság- és Társadalomtudományi Kar (GTK) Intenzív Kurzus), valamint a 2024/2025 tavaszi félévben egy tárgyat is Fenntartható Üzleti Modellezési Gyakorlatok néven, ahol a hallgatói csoportok különböző vállalkozásokkal dolgozhatnak együtt.