2024 október eseménydús időszak volt a BME Környezetgazdaságtan és Fenntartható Fejlődés Tanszék NiCE projekthez kapcsolódó pilot akciója megvalósítása szempontjából: a BME Gazdaság- és Társadalomtudományi Karának szervezésében megrendezésre kerülő Intenzív Kurzuson Szabó Mariann és Bozsoki Fruzsina kollégáink kettő, egy magyar és egy angol nyelvű, összesen több mint három órányi workshopot tartottak, valamint Szabó Mariann kollégánk a Magyar Regionális Tudományi Társaság XXII. vándorgyűlésén is előadott a projekttel kapcsolatban a „Reziliencia és sérülékenység – Válságok és krízisek társadalmi-gazdasági hatásai” c. szekcióban Szegeden.
A „Körforgásos gazdaság életmóddal összefüggő területei” magyar nyelvű workshop-on összesen tizennyolc, a „Circular Economy Lifestyles” angol nyelvű workshop-on összesen tizenhat résztvevő volt jelen. A magyar és angol nyelvű mesterképzésen résztvevő hallgatók számára meghirdetett workshopok forgatókönyve ugyanaz volt: a hallgatók először hallhattak a NiCE projektről, majd egy kreatív bemutatkozási rész következett, ahol mindenki megrajzolhatta saját címerét, olyan tevékenységeket megjelölve, amelyek a hallgatókat jellemzik. Ezt követően először egyénileg kellett négy kérdésre válaszolniuk:
1. Mit jelent számodra a körforgásos gazdaság?
2. Hogy jelenik meg a körforgásos gazdaság a hétköznapjaidban?
3. Milyen jó gyakorlatokkal találkozol, hogyan jelenik meg más emberek hétköznapjaiban a körforgásos gazdaság?
4. Hogyan lennél aktívabb abban, hogy a körforgásos gazdaság elvei szerint éld a mindennapjaid?
Az egyéni rész után a résztvevőket két csoportra oszlottak és így beszélhették meg válaszaikat, majd a két csoport is eszmét cserélt egymással. A csoportos megbeszélést követő előadásban a résztvevők elméleti és gyakorlati eredményeket ismerhettek meg a fenntartható fogyasztás jelentőségéről, különös tekintettel az életmódunkhoz kapcsolódó karbon és vízlábnyom mérése, a körforgásos gazdaságot érvényesítő 9R modell (Reike, Vermeulen & Witjes, 2018), valamint a NiCE Partnerek által kiválasztott jó gyakorlatok kapcsán.
A BME Pilot akciójának különlegessége, hogy a tevékenység kettő megoldáshoz is kapcsolódik majd a projekt során: 1) “Methodology Kit: How to re-use spaces for circular offers, how to activate civil engagement and how to (economically) sustain offers and bring them out of niche”, 2) “Circular Water Kit, így nem csupán arra helyezzük a hangsúlyt, hogy milyen fenntartható fogyasztási alternatívák közül választhatunk, hanem, hogy ezeknek milyen mérhető környezeti hasznai vannak, különös tekintettel vízfelhasználásunkra.
A pilot akció megvalósítása során kiemelt figyelmet fordítunk hallgatóink mellett akadémiai és vállalati partnereink bevonására is. Szabó Mariann „Válságálló üzleti modellek – városok a fenntartható életmód szolgálatában” előadásában ismertette a NiCE projekt céljait, partnerségét, valamint bemutatta, hogy a projekt megvalósítása során milyen jó példákat azonosítottunk be, amelyek a COVID-19 válság ellenére is működőképesek maradtak a fenntartható fogyasztás támogatására.