Friss tanszéki publikáció a fenntartható energiagazdálkodás mérhetőségéről és regionális aspektusairól

Pálvölgyi Tamásnak, tanszékünk docensének és PhD hallgatójának Kármán-Tamus Évának, Szép Teklával, a Miskolci Egyetem docensével közös cikke a jelent meg az International Journal of Sustainable Energy Planning and Management tekintélyes tudományos folyóiratban. A kutatás keretében a szerzők a fenntartható energiaátmenet monitoringjára 8 indikátort fejlesztettek, melyekből az energiagazdaság fenntarthatósági teljesítményére kompozit indikátort alakítottak ki. A 8+1 indikátor alakulását 2007-2019 időszakra, valamennyi EU tagállamra vizsgálták. A kutatás egyik érdekes eredménye, hogy a tagállamok fenntartható energia teljesítménye erősen differenciált és nem követi egyértelműen a nyugat-keleti fejlettségi „lejtőt”. A legnagyobb előrehaladást a fenntartható energetikai átmenetben a skandináv országok mellett egyes mediterrán tagállamok és Románia érte el. Sajnos Magyarország – legalábbis az energiagazdálkodás területén - lemaradt a fenntarthatósági versenyben, de még javíthatunk..

A publikáció itt érhető el: